AgraCat
2720
Farm tractor · 2001–2004 · 20 hp
AgraCat2720
The AgraCat 2720 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2004. It features a TY380 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | TY380 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Power PTO | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | TY |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Pressure | 3,200 psi (220.6 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 9.66 gpm (36.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 810 lbs (367 kg) |
Dimensions
| Length | 105 in (266 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Height | 51.2 in (130 cm) |
| Wheelbase | 60 in (152 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Shipping | 2,652 lbs (1,202 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |