AgraCat
2710
Farm tractor · 2001–2004 · 20 hp
AgraCat2710
The AgraCat 2710 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2004. It features a TY290TA2 engine. The transmission is a 6-speed type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | TY290TA2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Power PTO | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | 6-speed |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
Hydraulics
| Pressure | 3,200 psi (220.6 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 9.66 gpm (36.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 810 lbs (367 kg) |
Dimensions
| Length | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 49 in (124 cm) |
| Height | 51.2 in (130 cm) |
| Wheelbase | 58 in (147 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Shipping | 2,143 lbs (972 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.