AgraCat
2940
Farm tractor · 25 hp
AgraCat2940
The AgraCat 2940 is a farm tractor. It features a XN2100/385 engine. The transmission is a 6-speed type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | XN2100/385 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 23.75 hp (17.7 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | XN |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | 6-speed |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
Hydraulics
| Pressure | 3,200 psi (220.6 bar) |
|---|
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 877 lbs (397 kg) |
Dimensions
| Length | 117.8 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 50.79 in (129 cm) |
| Height | 57 in (144 cm) |
| Wheelbase | 64.9 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 2,740 lbs (1,242 kg) |
|---|---|
| Shipping | 2,740 lbs (1,242 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |