AgraCat
2920
Farm tractor · 25 hp
AgraCat2920
The AgraCat 2920 is a farm tractor. It features a XN2100/385 engine.
Engine
| Engine | XN2100/385 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 23.75 hp (17.7 kW) |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed |
|---|
Hydraulics
| Pressure | 3,200 psi (220.6 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 9.66 gpm (36.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 877 lbs (397 kg) |
Dimensions
| Length | 117.8 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 50.79 in (129 cm) |
| Height | 57 in (144 cm) |
| Wheelbase | 64.9 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Shipping | 2,740 lbs (1,242 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.