Barreiros
4000
Farm tractor · 1968–1974 · 40 hp
Barreiros4000
The Barreiros 4000 is a farm tractor manufactured from 1968 to 1974. It features a Barreiros A45 engine. It weighs 4,300 lbs (1,950 kg).
Engine
| Engine | Barreiros A45 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 153 ci (2.5 L) |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power Rated | 40 hp (29.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Barreiros |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Weight
| Weight | 4,300 lbs (1,950 kg) |
|---|