Barreiros
70.70
Farm tractor · 1974–1980 · 64 hp
Barreiros70.70
The Barreiros 70.70 is a farm tractor manufactured from 1974 to 1980. It features a Barreiros DH34 engine. It weighs 5,450 lbs (2,472 kg).
Engine
| Engine | Barreiros DH34 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 216.5 ci (3.5 L) |
| Power Gross | 64 hp (47.7 kW) |
| Power Rated | 64 hp (47.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Barreiros |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Weight
| Weight | 5,450 lbs (2,472 kg) |
|---|