Barreiros
5000 VR
Farm tractor · 1979–1980 · 45 hp
Barreiros5000 VR
The Barreiros 5000 VR is a farm tractor manufactured from 1979 to 1980. It features a Barreiros A24 engine. It weighs 4,080 lbs (1,850 kg).
Engine
| Engine | Barreiros A24 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.8 ci (3.3 L) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Barreiros |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Weight
| Weight | 4,080 lbs (1,850 kg) |
|---|