Barreiros
R-545
Farm tractor · 1964–1980 · 77 hp
BarreirosR-545
The Barreiros R-545 is a farm tractor manufactured from 1964 to 1980. It features a Barreiros BL24 engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Barreiros BL24 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 414.1 ci (6.8 L) |
| Power Gross | 77 hp (57.4 kW) |
| Power Rated | 77 hp (57.4 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Manufacturer | Barreiros |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed |
Weight
| Weight | 7,720 lbs (3,501 kg) |
|---|