Barreiros
5000
Farm tractor · 1969–1974 · 55 hp
Barreiros5000
The Barreiros 5000 is a farm tractor manufactured from 1969 to 1974. It features a Barreiros A60 engine. It weighs 5,030 lbs (2,281 kg).
Engine
| Engine | Barreiros A60 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.8 ci (3.3 L) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Barreiros |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 10-speed |
Weight
| Weight | 5,030 lbs (2,281 kg) |
|---|