Barreiros
R-545 I
Farm tractor · 1967–1980 · 80 hp
BarreirosR-545 I
The Barreiros R-545 I is a farm tractor manufactured from 1967 to 1980. It features a Barreiros BL24 engine. It weighs 7,720 lbs (3,501 kg).
Engine
| Engine | Barreiros BL24 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 414.1 ci (6.8 L) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Manufacturer | Barreiros |
| Rated | 1,475 RPM |
Transmission
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Available Options | 5-speed |
Weight
| Weight | 7,720 lbs (3,501 kg) |
|---|