Big Bud
KT360
Farm tractor · 1977–1977 · 360 hp
Big BudKT360
The Big Bud KT360 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1977. It features a Cummins engine. It weighs 39,500 lbs (17,917 kg).
Engine
| Engine | Cummins |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 360 hp (268.5 kW) |
| Power Rated | 360 hp (268.5 kW) |
| Manufacturer | Cummins |
Transmission
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Weight
| Weight | 39,500 lbs (17,917 kg) |
|---|