Cameco
110-T
Farm tractor · 2002–2006 · 106 hp
Cameco110-T
The Cameco 110-T is a farm tractor manufactured from 2002 to 2006. It features a John Deere 4045T PowerTech engine, and canopy steering.
Engine
| Engine | John Deere 4045T PowerTech |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 276 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.17 in (106 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 106 hp (79 kW) |
| Power Rated | 106 hp (79 kW) |
| Torque Peak | 296 lb-ft (401.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 5-speed power shift |
|---|
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| Pressure | 2,800 psi (193.1 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Hitch
| Rear Type | II (optional) |
|---|---|
| Rear Lift | 6,870 lbs (3,116 kg) |
Weight
| Shipping | 8,930 lbs (4,050 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x30 |
Fuel
| Capacity | 25.7 gal (97.3 L) |
|---|
Steering
| Type | canopy |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|