Cameco
345-B
Farm tractor · 1976–2006 · 250 hp
Cameco345-B
The Cameco 345-B is a farm tractor manufactured from 1976 to 2006. It features a Caterpillar 3306DIT engine. The transmission is a power shift type with 11 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3306DIT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 638 ci (10.5 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 250 hp (186.4 kW) |
| Power Rated | 250 hp (186.4 kW) |
| Torque Peak | 615 lb-ft (833.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 30 qts (28.4 L) |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 11 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 24 qts (22.7 L) |
| Available Options | 11-speed power shift, 10-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 25 gpm (94.6 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 57 gal (215.7 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Ground Clearance | 20 in (50 cm) |
|---|
Weight
| Shipping | 23,400 lbs (10,614 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1x30, 23.1x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1x30, 23.1x26, 20.8x38, 24.5x38, 24.5x32 |
Fuel
| Capacity | 100 gal (378.5 L) |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|