Cameco
220T
Farm tractor · 1996–2006 · 185 hp
Cameco220T
The Cameco 220T is a farm tractor manufactured from 1996 to 2006. It features a John Deere 6068T PowerTech engine. The transmission is a power shift type with 8 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | John Deere 6068T PowerTech |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 415 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.17 in (106 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 185 hp (138 kW) |
| Power Rated | 185 hp (138 kW) |
| Torque Peak | 484 lb-ft (656.3 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 17 qts (16.1 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 3 reverse |
| Oil Capacity | 25 qts (23.7 L) |
| Available Options | 8-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 24 gpm (90.8 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 24 gal (90.8 L) |
Hitch
| Rear Type | II/IIIN (optional) |
|---|---|
| Rear Lift | 9,500 lbs (4,309 kg) |
Weight
| Shipping | 12,900 lbs (5,851 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 18.4x30, 23.1x26, 18.4x34 |
|---|