Cameco
145-B
Farm tractor · 145 hp
Cameco145-B
The Cameco 145-B is a farm tractor. It features a Caterpillar 3304T engine, and two-post with canopy steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3304T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 425 ci (7 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Torque Peak | 415 lb-ft (562.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Allison |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 26 gpm (98.4 lpm) |
| Pressure | 2,200 psi (151.7 bar) |
| Valves | 2 |
| System Capacity | 20.1 gal (76.1 L) |
Hitch
| Rear Type | III |
|---|
Dimensions
| Length | 188 in (477 cm) |
|---|---|
| Width | 93 in (236 cm) |
| Height Rops | 120.9 in (307 cm) |
| Wheelbase | 118 in (299 cm) |
| Ground Clearance | 20 in (50 cm) |
| Front Tread | 68 in (172 cm) |
| Rear Tread | 68 in (172 cm) |
Weight
| Shipping | 12,015 lbs (5,450 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.0x16, 12.4x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x34, 18.4x38, 20.8x38 |
Fuel
| Capacity | 65 gal (246 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post with canopy |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|