Cameco
305-B
Farm tractor · 1969–1979 · 165 hp
Cameco305-B
The Cameco 305-B is a farm tractor manufactured from 1969 to 1979. It features a Caterpillar 3304T engine. The transmission is a power shift type with 10 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3304T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 425 ci (7 L) |
| Bore | 4.75 in (121 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Gross | 165 hp (123 kW) |
| Power Rated | 165 hp (123 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
| Available Options | 10-speed power shift |
Weight
| Weight | 22,000 lbs (9,979 kg) |
|---|---|
| Shipping | 22,000 lbs (9,979 kg) |
Fuel
| Capacity | 86 gal (325.5 L) |
|---|