Cameco
235-B
Farm tractor · 1974–1984 · 145 hp
Cameco235-B
The Cameco 235-B is a farm tractor manufactured from 1974 to 1984. It features a Caterpillar 3208 engine. The transmission is a power shift type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3208 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 636 ci (10.4 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 145 hp (108.1 kW) |
| Power Rated | 145 hp (108.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-2-7-3-4-5-6-8 |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Available Options | 4-speed power shift |
Weight
| Weight | 16,830 lbs (7,634 kg) |
|---|---|
| Shipping | 16,830 lbs (7,634 kg) |
Fuel
| Capacity | 63 gal (238.5 L) |
|---|