Cletrac
100
Farm tractor · 1927–1930 · 127 hp
Cletrac100
The Cletrac 100 is a farm tractor manufactured from 1927 to 1930. It features a Wisconsin engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 1,188 ci (19.5 L) |
| Bore | 6 in (152 mm) |
| Stroke | 7 in (178 mm) |
| Power Drawbar | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Belt | 115 hp (85.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Wisconsin |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed |
Dimensions
| Length | 178 in (452 cm) |
|---|---|
| Width | 19 in (48 cm) |
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 144 in (365 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 27,450 lbs (12,451 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 100 gal (378.5 L) |
|---|