Cletrac
80
Farm tractor · 1930–1937 · 123 hp
Cletrac80
The Cletrac 80 is a farm tractor manufactured from 1930 to 1937. It features a Hercules HXE engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules HXE |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 935 ci (15.3 L) |
| Bore | 5.75 in (146 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 87.85 hp (65.5 kW) |
| Power Belt | 104.16 hp (77.7 kW) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,120 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear, 4-speed gear |
Dimensions
| Length | 180 in (457 cm) |
|---|---|
| Width | 100 in (254 cm) |
| Height | 88 in (223 cm) |