Cletrac
AD
Farm tractor · 1937–1959 · 42 hp
CletracAD
The Cletrac AD is a farm tractor manufactured from 1937 to 1959. It features a Cletrac AD Engine engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Cletrac AD Engine |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 226 ci (3.7 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Drawbar | 30.5 hp (22.7 kW) |
| Power Belt | 38 hp (28.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Cletrac |
| Rated | 1,530 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 109.5 in (278 cm) |
|---|---|
| Height | 54 in (137 cm) |
| Ground Clearance | 13.5 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 7,950 lbs (3,606 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|