Cletrac
35
Farm tractor · 1931–1936 · 56 hp
Cletrac35
The Cletrac 35 is a farm tractor manufactured from 1931 to 1936. It features a Hercules WXC3 engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules WXC3 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 383 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Drawbar | 39.82 hp (29.7 kW) |
| Power Belt | 51.13 hp (38.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,450 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 127 in (322 cm) |
|---|---|
| Width | 65.5 in (166 cm) |
| Height | 636 in (1,615 cm) |
Weight
| Weight | 10,400 lbs (4,717 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Track Width | 13 in (33 cm) |
|---|