Cletrac
AG
Farm tractor · 1936–1942 · 33 hp
CletracAG
The Cletrac AG is a farm tractor manufactured from 1936 to 1942. It features a Hercules engine, and mechanical clutched steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 226.2 ci (3.7 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Power Drawbar | 24.44 hp (18.2 kW) |
| Power Belt | 30.25 hp (22.6 kW) |
| Fuel System | Tillotson P1B carburetor |
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Coolant Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,400 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Firing Order | 1-2-4-3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 106 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 57.25 in (145 cm) |
| Height | 55 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 6,800 lbs (3,084 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | mechanical clutched |
|---|