Cletrac
AG-6
Farm tractor · 1944–1957 · 43 hp
CletracAG-6
The Cletrac AG-6 is a farm tractor manufactured from 1944 to 1957. It features a Continental F226 engine, and wet band brakes with differential steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Continental F226 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 226 ci (3.7 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 4.38 in (111 mm) |
| Power Drawbar | 30.6 hp (22.8 kW) |
| Power Belt | 38.8 hp (28.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Fuel System | Tillotson 1.125" carburetor |
| Oil Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Coolant Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Manufacturer | Continental |
| Rated | 1,530 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.02 in (0.56 mm) |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 103.5 in (262 cm) |
|---|---|
| Height | 54 in (137 cm) |
| Wheelbase | 62 in (157 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 7,086 lbs (3,214 kg) |
|---|---|
| Shipping | 7,086 lbs (3,214 kg) |
Tires & Tracks
| Track Width | 12 in (30 cm) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | wet band brakes with differential |
|---|