Ford-New Holland
2810
Farm tractor · 1983–1990 · 34 hp
Ford-New Holland2810
The Ford-New Holland 2810 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1990. It features a Ford engine, and two-post fixed steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 158 ci (2.6 L) |
| Bore | 4.2 in (107 mm) |
| Stroke | 3.8 in (97 mm) |
| Compression Ratio | 17.3 |
| Power Gross | 36.5 hp (27.2 kW) |
| Power Net | 34.3 hp (25.6 kW) |
| Power Rated | 34.3 hp (25.6 kW) |
| Power PTO | 32.83 hp (24.5 kW) |
| Power Drawbar | 28.19 hp (21 kW) |
| Torque Peak | 101 lb-ft (137 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7 qts (6.6 L) |
| Coolant Capacity | 11 qts (10.4 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Range |
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 330mm dry disc |
| Oil Capacity | 12.7 qts (12 L) |
| Available Options | 8-speed, 6-speed mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.7 gpm (29.1 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Steering Flow | 3.6 gpm (3.4 lpm) |
| System Capacity | 12.1 gal (45.8 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,936 lbs (1,331 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 127.2 in (323 cm) |
|---|---|
| Width | 68.4 in (173 cm) |
| Height Rops | 93.7 in (237 cm) |
| Wheelbase | 84.1 in (213 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 56 in (142 cm) |
Weight
| Operating | 4,995 lbs (2,265 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.