Ford-New Holland
3010S
Farm tractor · 1996–2000 · 46 hp
Ford-New Holland3010S
The Ford-New Holland 3010S is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a 46 hp engine, and ROPS steering. It weighs 4,956 lbs (2,248 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Displacement | 165 ci (2.7 L) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power PTO | 42 hp (31.3 kW) |
| Rated | 2,500 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | open |
|---|---|
| Pump Flow | 9 gpm (34.1 lpm) |
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 3,847 lbs (1,744 kg) |
Dimensions
| Wheelbase | 79.1 in (200 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 4,956 lbs (2,248 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 15 gal (56.8 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|