Ford-New Holland
8210
Farm tractor · 1985–1991 · 115 hp
Ford-New Holland8210
The Ford-New Holland 8210 is a farm tractor manufactured from 1985 to 1991. It features a Ford engine, and power steering. The transmission is a two-speed power shift type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 16.3 |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Net | 110 hp (82 kW) |
| Power PTO | 95 hp (70.8 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 20 qts (18.9 L) |
| Coolant Capacity | 22.5 qts (21.3 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | two-speed power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Power |
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | 330mm dry disc |
| Oil Capacity | 60 qts (56.8 L) |
| Available Options | 16-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Scv Flow | 18.2 gpm (68.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,435 lbs (2,011 kg) |
| Hitch Control | position control and top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 176.6 in (448 cm) |
|---|---|
| Height | 86.3 in (219 cm) |
| Height Cab | 114 in (289 cm) |
| Wheelbase | 109.6 in (278 cm) |
| Front Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24, 14.9-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34, 18.4-38, 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 47 gal (177.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning. Optional AM/FM radio |
|---|