Ford-New Holland
8730
Farm tractor · 1990–1993 · 155 hp
Ford-New Holland8730
The Ford-New Holland 8730 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1993. It features a Ford engine, and power steering. The transmission is a Funk Ultra Command type with 18 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | Ford |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 401 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 4.4 in (112 mm) |
| Compression Ratio | 15.6 |
| Power PTO | 140.68 hp (104.9 kW) |
| Power Drawbar | 124.84 hp (93.1 kW) |
| Oil Capacity | 19.6 qts (18.5 L) |
| Coolant Capacity | 22 qts (20.8 L) |
| Manufacturer | Ford |
| Rated | 2,200 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | Funk Ultra Command |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 9 reverse |
| Transmission Description | The Ford Ultra Command Powershift allows on-the-move shifting between gears, and shuttle shifting, without a clutch. A single lever controls the transmission; moving it to the left shifts down, to the right shifts up. Pushing forward increases forward throttle while pulling it back moves the tractor in reverse. An inching pedal is used for precise movements. |
| Shift Mechanism | power shuttle shifting |
| Oil Capacity | 100.4 qts (95 L) |
| Available Options | 18-speed, 16-speed, 8-speed |
Hydraulics
| Type | open center gear pump, dual pumps optional |
|---|---|
| Pump Flow | 20 gpm (75.7 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Valves | 2 |
| Scv Flow | 16.9 gpm (64 lpm) |
Dimensions
| Length | 191 in (485 cm) |
|---|---|
| Width | 82 in (208 cm) |
| Height Cab | 113.8 in (289 cm) |
| Height Rops | 115 in (292 cm) |
| Wheelbase | 111 in (281 cm) |
| Ground Clearance | 16.4 in (41 cm) |
Weight
| Operating | 14,710 lbs (6,672 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9/13-28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-38 |
Fuel
| Capacity | 75 gal (283.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|---|
| Pressure | 2,025 psi (139.6 bar) |
Cab
| Cab | optional with heat and A/C |
|---|