Ford-New Holland
4030
Farm tractor · 1992–1997 · 56 hp
Ford-New Holland4030
The Ford-New Holland 4030 is a farm tractor manufactured from 1992 to 1997. It features a 56 hp engine, and two-post mid-mount steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 179 ci (2.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power PTO | 51 hp (38 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed gear, 12-speed shuttle |
Hydraulics
| System Capacity | 11.3 gal (42.8 L) |
|---|
Dimensions
| Length | 140 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 58.5 in (148 cm) |
| Height | 54.5 in (138 cm) |
| Height Rops | 85 in (215 cm) |
| Wheelbase | 78.6 in (199 cm) |
| Front Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread | 42 in (106 cm) |
Weight
| Weight | 5,069 lbs (2,299 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x24 |
Fuel
| Capacity | 13.7 gal (51.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post mid-mount |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|