Hurlimann
H-468
Farm tractor · 1986–1990 · 70 hp
HurlimannH-468
The Hurlimann H-468 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 7,144 lbs (3,240 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 244.08 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 70 hp (52.2 kW) |
| Power Rated | 70 hp (52.2 kW) |
| Torque Peak | 191 lb-ft (259 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 20 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,563 lbs (3,430 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 157.09 in (399 cm) |
|---|---|
| Height | 100 in (254 cm) |
| Wheelbase | 90.16 in (229 cm) |
Weight
| Weight | 7,144 lbs (3,240 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-30 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|