Hurlimann
H-468 Prestige
Farm tractor · 1998–2003 · 88 hp
HurlimannH-468 Prestige
The Hurlimann H-468 Prestige is a farm tractor manufactured from 1998 to 2003. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 20 forward and reverse.
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 244.08 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Torque Peak | 202.8 lb-ft (275 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Available Options | 20-speed, 40-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.9 gpm (60.2 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000, 1250 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,607 lbs (3,450 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 159.05 in (403 cm) |
|---|---|
| Height | 102.36 in (259 cm) |
| Wheelbase | 91.34 in (232 cm) |
Weight
| Weight | 7,452 lbs (3,380 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 29.1 gal (110.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|