Hurlimann
H-478
Farm tractor · 1986–1990 · 80 hp
HurlimannH-478
The Hurlimann H-478 is a farm tractor manufactured from 1986 to 1990. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 7,706 lbs (3,495 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 244.08 ci (4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Torque Peak | 210.2 lb-ft (285 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 20 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.2 gpm (42.4 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,563 lbs (3,430 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 160.63 in (408 cm) |
|---|---|
| Height | 103.54 in (262 cm) |
| Wheelbase | 91.34 in (232 cm) |
Weight
| Weight | 7,706 lbs (3,495 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|