Hurlimann
H-496
Farm tractor · 1984–1989 · 95 hp
HurlimannH-496
The Hurlimann H-496 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1989. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 9,702 lbs (4,400 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 278.37 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 95 hp (70.8 kW) |
| Power Rated | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 265.5 lb-ft (360 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Available Options | 24-speed |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 16.9 gpm (64 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,143 lbs (4,600 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 157.87 in (400 cm) |
|---|---|
| Height | 104.33 in (264 cm) |
| Wheelbase | 103.15 in (262 cm) |
Weight
| Weight | 9,702 lbs (4,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 34.3 gal (129.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|