Hurlimann
H-5110
Farm tractor · 1980–1986 · 112 hp
HurlimannH-5110
The Hurlimann H-5110 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1986. It features a SAME engine, and power steering. The transmission is a synchronized type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Cylinders | 5 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 347.9 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 112.7 hp (84 kW) |
| Power Rated | 112.7 hp (84 kW) |
| Torque Peak | 323.8 lb-ft (439.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Coolant Capacity | 19 qts (18 L) |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized, 24-speed, 20-speed creeper |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 8,818 lbs (3,999 kg) |
| Hitch Control | position control and lower-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 174.4 in (442 cm) |
|---|---|
| Width | 85.8 in (217 cm) |
| Height Cab | 111.8 in (283 cm) |
| Wheelbase | 103.9 in (263 cm) |
| Ground Clearance | 18.5 in (46 cm) |
| Front Tread | 66.9 in (169 cm) |
| Rear Tread | 68.5 in (173 cm) |
Weight
| Weight | 9,259 lbs (4,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-38 |
Fuel
| Capacity | 42.3 gal (160.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | available deluxe with air-conditioning |
|---|