Hurlimann
H-6115 Elite XB
Farm tractor · 1996–2000 · 115 hp
HurlimannH-6115 Elite XB
The Hurlimann H-6115 Elite XB is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 10,870 lbs (4,930 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 366.12 ci (6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 4.55 in (115 mm) |
| Power Gross | 115 hp (85.8 kW) |
| Power Rated | 115 hp (85.8 kW) |
| Torque Peak | 289.9 lb-ft (393.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 15.2 gpm (57.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 750, 1000, 1250 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,584 lbs (4,800 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 181.1 in (459 cm) |
|---|---|
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 108.27 in (275 cm) |
Weight
| Weight | 10,870 lbs (4,930 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 63.4 gal (240 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|