Hurlimann
H-6130
Farm tractor · 1979–1984 · 130 hp
HurlimannH-6130
The Hurlimann H-6130 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1984. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 417.38 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 130 hp (96.9 kW) |
| Power Rated | 130 hp (96.9 kW) |
| Torque Peak | 366.6 lb-ft (497.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,820 lbs (4,000 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 182.68 in (464 cm) |
|---|---|
| Height | 118.11 in (299 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
Weight
| Operating | 12,656 kg |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|