Hurlimann
H-6136
Farm tractor · 1984–1989 · 130 hp
HurlimannH-6136
The Hurlimann H-6136 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1989. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 12,524 lbs (5,680 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 417.5 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 130 hp (96.9 kW) |
| Power Rated | 130 hp (96.9 kW) |
| Torque Peak | 354 lb-ft (480 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,260 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and 12 reverse |
|---|---|
| Available Options | 24-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 18 gpm (68.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 15,435 lbs (7,001 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 177.95 in (451 cm) |
|---|---|
| Height | 108.27 in (275 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
Weight
| Weight | 12,524 lbs (5,680 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|