Hurlimann
H-6160
Farm tractor · 1979–1984 · 160 hp
HurlimannH-6160
The Hurlimann H-6160 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1984. It features a SAME engine, and hydrostatic power steering. It weighs 14,332 lbs (6,500 kg).
Engine
| Engine | SAME |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 417.38 ci (6.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 160 hp (119.3 kW) |
| Power Rated | 160 hp (119.3 kW) |
| Manufacturer | SAME |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 17.2 gpm (65.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 13,230 lbs (6,001 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 186.61 in (473 cm) |
|---|---|
| Height | 116.14 in (294 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
Weight
| Weight | 14,332 lbs (6,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-38 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|