Hurlimann
Prince 30
Farm tractor · 2004–2006 · 30 hp
HurlimannPrince 30
The Hurlimann Prince 30 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2006. It features a 30 hp engine, and two-post steering. It uses a gear transmission.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Net | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Steering
| Type | two-post |
|---|