Hurlimann
Prince 325
Farm tractor · 1999–2003 · 25 hp
HurlimannPrince 325
The Hurlimann Prince 325 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Mitsubishi K3F-D engine, and two-post steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K3F-D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 68.2 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 18.5 hp (13.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
|---|---|
| Valves | 1 |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 2,645 lbs (1,199 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 882 lbs (400 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 105.91 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 44.13 in (112 cm) |
| Height | 48.26 in (122 cm) |
| Height Cab | 78.8 in (200 cm) |
| Wheelbase | 60.63 in (154 cm) |
| Ground Clearance | 11.42 in (29 cm) |
| Front Tread | 32.31 in (82 cm) |
| Rear Tread | 31.91 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 2,215 lbs (1,004 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50/80-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 250/80-18 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|