Hurlimann
Prince 35
Farm tractor · 2007–2017 · 39 hp
HurlimannPrince 35
The Hurlimann Prince 35 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a 39 hp engine, and two-post steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 39 hp (29.1 kW) |
|---|---|
| Power Net | 35 hp (26.1 kW) |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges. Mechanical shuttle. |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 16-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
| Front Type | 1000 |
Hitch
| Rear Lift | 2,646 lbs (1,200 kg) |
|---|---|
| Front Lift | 882 lbs (400 kg) |
| Hitch Control | depth and draft control |
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height Rops | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 68.7 in (174 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
| Front Tread | 38.2 in (97 cm) |
| Rear Tread | 32.3 in (82 cm) |
Weight
| Weight | 2,756 lbs (1,250 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 320/70R20 |
|---|
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|