Hurlimann
Prince 435
Farm tractor · 1999–2003 · 35 hp
HurlimannPrince 435
The Hurlimann Prince 435 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Mitsubishi K4F-D engine, and two-post steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi K4F-D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 90.9 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.07 in (78 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 25.5 hp (19 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
|---|---|
| Valves | 1 |
| Total Flow | 3.7 gpm (14 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | optional |
| Front Type | optional |
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 2,645 lbs (1,199 kg) |
| Front Type | optional |
| Front Lift | 882 lbs (400 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 116.54 in (296 cm) |
|---|---|
| Width | 40.19 in (102 cm) |
| Height | 48.86 in (124 cm) |
| Height Cab | 80.18 in (203 cm) |
| Wheelbase | 64.17 in (162 cm) |
| Ground Clearance | 13.58 in (34 cm) |
| Front Tread | 38.22 in (97 cm) |
| Rear Tread | 32.31 in (82 cm) |
Weight
| Weight | 2,513 lbs (1,139 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 32/70R20 |
Fuel
| Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|