IMR Rakovica
R 110 DV Turbo
Farm tractor · 108 hp
IMR RakovicaR 110 DV Turbo
The IMR Rakovica R 110 DV Turbo is a farm tractor. It features a 108 hp engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchronized gear type with 24 forward and reverse.
Engine
| Cylinders | 6 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 108.6 hp (81 kW) |
| Power Rated | 108.6 hp (81 kW) |
| Fuel System | direct-injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized gear |
|---|---|
| Transmission Model | T7117S |
| Gears | 24 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 24-speed synchronized gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 3,190 psi (220 bar) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Dimensions
| Length | 187.4 in (475 cm) |
|---|---|
| Width | 105.5 in (267 cm) |
| Height Cab | 118.1 in (299 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Weight | 11,905 lbs (5,400 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13.6R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R34 |
Fuel
| Capacity | 47.6 gal (180.2 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater. air-conditioning optional |
|---|