IMR Rakovica
R 65 -12 DS DV
Farm tractor · 2003–2013 · 63 hp
IMR RakovicaR 65 -12 DS DV
The IMR Rakovica R 65 -12 DS DV is a farm tractor manufactured from 2003 to 2013. It features a IMR Rakovica DM34T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | IMR Rakovica DM34T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.2 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 63 hp (47 kW) |
| Power Rated | 63 hp (47 kW) |
| Power PTO | 53.6 hp (40 kW) |
| Torque Peak | 151.9 lb-ft (206 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Fuel System | direct-injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | IMR Rakovica |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | MT 280 12 BS |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry discs |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.9 gpm (29.9 lpm) |
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,496 lbs (2,039 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 139.8 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 74.8 in (189 cm) |
| Height Cab | 97.2 in (246 cm) |
| Wheelbase | 85.2 in (216 cm) |
| Front Tread | 55.1 in (139 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 7,165 lbs (3,250 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.00-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|