IMR Rakovica
R 135
Farm tractor · 1982–1992 · 132 hp
IMR RakovicaR 135
The IMR Rakovica R 135 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a IMR Rakovica TS 46/T engine.
Engine
| Engine | IMR Rakovica TS 46/T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 354 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 132.8 hp (99 kW) |
| Power Rated | 132.8 hp (99 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | IMR Rakovica |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 20 forward and 9 reverse |
|---|---|
| Available Options | 20-speed |
Cab
| Cab | standard |
|---|