IMR Rakovica
R 65 Super
Farm tractor · 63 hp
IMR RakovicaR 65 Super
The IMR Rakovica R 65 Super is a farm tractor. It features a IMR Rakovica DM34T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | IMR Rakovica DM34T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203.2 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 63 hp (47 kW) |
| Power Rated | 63 hp (47 kW) |
| Power PTO | 53.6 hp (40 kW) |
| Torque Peak | 151.9 lb-ft (206 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Fuel System | direct-injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Coolant Capacity | 16.9 qts (16 L) |
| Manufacturer | IMR Rakovica |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | MT 280 6B |
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry discs |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,466 psi (170 bar) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,496 lbs (2,039 kg) |
Dimensions
| Length | 142.1 in (360 cm) |
|---|---|
| Width | 72.6 in (184 cm) |
| Height Cab | 98.8 in (250 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 54 in (137 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 5,732 lbs (2,600 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16, 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9/13-28 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heater |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.