IMR Rakovica
R 76 Super
Farm tractor · 1979–1989 · 75 hp
IMR RakovicaR 76 Super
The IMR Rakovica R 76 Super is a farm tractor manufactured from 1979 to 1989. It features a IMR Rakovica S44T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | IMR Rakovica S44T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 248.4 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.98 in (101 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power Rated | 75 hp (55.9 kW) |
| Power PTO | 63 hp (47 kW) |
| Torque Peak | 200.6 lb-ft (272 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Fuel System | direct-injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 8.5 qts (8 L) |
| Coolant Capacity | 23.2 qts (22 L) |
| Manufacturer | IMR Rakovica |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | MT 280 6B |
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry discs |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pressure | 2,466 psi (170 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 4,496 lbs (2,039 kg) |
Dimensions
| Length | 139.8 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 74.8 in (189 cm) |
| Height Cab | 98.8 in (250 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 54 in (137 cm) |
| Rear Tread | 55.1 in (139 cm) |
Weight
| Weight | 6,393 lbs (2,899 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9/14-30 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | optional with heater |
|---|