IMR Rakovica
R 50 DV
Farm tractor · 46 hp
IMR RakovicaR 50 DV
The IMR Rakovica R 50 DV is a farm tractor. It features a 46 hp engine, and two-post steering. The transmission is a synchronized gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 127.1 ci (2.1 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 46.9 hp (35 kW) |
| Power Rated | 46.9 hp (35 kW) |
| Torque Peak | 107 lb-ft (145.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Fuel System | direct-injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 2 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed synchronized gear |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.3 gpm (39 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 52.8 in (134 cm) |
| Wheelbase | 66.5 in (168 cm) |
| Ground Clearance | 9.1 in (23 cm) |
Weight
| Weight | 3,968 lbs (1,799 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 270/70R16, 7.00x12, 6.10x16, 10x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 320/70R24, 12.4x20, 780/85R24 |
Steering
| Type | two-post |
|---|