Leader
12-18
Farm tractor · 1915–1921 · 20 hp
Leader12-18
The Leader 12-18 is a farm tractor manufactured from 1915 to 1921. It features a Leader engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Leader |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 368 ci (6 L) |
| Bore | 6.25 in (159 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 18 hp (13.4 kW) |
| Fuel System | Kingston-Bennett carburetor |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Leader |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 114 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 38x6 (steel) |
|---|---|
| Rear Ag | 55x16 (steel) |
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|