Leader
15-25
Farm tractor · 1917–1917 · 27 hp
Leader15-25
The Leader 15-25 is a farm tractor manufactured from 1917 to 1917. It features a Erd engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and reverse.
Engine
| Engine | Erd |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 302 ci (4.9 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Belt | 25 hp (18.6 kW) |
| Fuel System | Kingston carburetor |
| Starter Type | hand crank |
| Manufacturer | Erd |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and reverse |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 5,000 lbs (2,268 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|