Leader
9-15
Farm tractor · 1916–1916 · 16 hp
Leader9-15
The Leader 9-15 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1916. It features a 16 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Bore | 5.75 in (146 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Power Drawbar | 9 hp (6.7 kW) |
| Power Belt | 15 hp (11.2 kW) |
| Fuel System | Kingston-Bennett carburetor |
| Starter Type | hand crank |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Height | 60 in (152 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 3,800 lbs (1,723 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 48x12 (steel) |
|---|
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|